תחזוקת הפסנתר

האם צריך לכוון את הפסנתר גם בתקופות שלא מנגנים בו?


חד וחלק כן! 

הפסנתר עשוי ברובו עץ ומתכת וכל חלקיו (מיתרים, קלידים וחלקי המכניקה) מושפעים תדיר משינויים במזג האוויר - שינויי טמפ' ובעיקר שינויי לחות ולכן הוא יוצא מכיוון גם אם לא מנגנים בו

לפי יצרני הפסנתרים בעולם כולו מומלץ לכוון פסנתר בתדירות של פעמיים בשנה וזאת על מנת לשמור על תקינותו של הפסנתר גם אם לא מנגנים בו כלל. 

כמובן שאם הפסנתר מיועד להקלטות אולפן ו/או לקונצרטים מכוונים אותו לפני כל הקלטה ולפני כל קונצרט (לפעמים גם פעמיים באותו היום!).

ולא רק לכוון אלא גם לנקות ניקוי פנימי יסודי על מנת לשמור על הפסנתר ממזיקים (הנפטלין לא מוצלח ואפילו מזיק וגם שאר רעיונות ותבלינים שנתקלתי בהם לא ממש מועילים).

אז מה אכפת לי שהוא יוצא מכיוון אם גם ככה אף אחד לא מנגן בו? מתי שאחזור לנגן אזמין את המכוון.

מה שקורה זה שלא רק שהפסנתר יוצא מכיוון אלא מתח המיתרים הכללי יורד. הווה אומר שמה שהיה פעם "דו" יורד עם הזמן מתחת לגובה האבסולוטי.

לאחר כמה שנים הפסנתר עלול לרדת בחצי טון ואף יותר (במיוחד פסנתר ישן שמחזיק כיוון פחות טוב).
על מנת להעלות פסנתר בחצי טון ויותר יש לבצע מספר כיוונים כשאת האחרון (fine tuning) עושים כמה שבועות אחרי הכיוון/ים הראשון/ים. תהליך זה כמובן יקר יותר ומגדיל את הסיכוי לפקיעת מיתרים (דבר העלול לגרום להוצאה כספית נוספת ומיותרת). בנוסף הוא גורם לשינוי עומסים על גוף הפסנתר והמסגרת עליה מתוחים המיתרים.

כשמזמינים כיוון פסנתר רצוי לבקש מהמכוון ניקוי פנימי יסודי.

שתי תועלות:
אחת - שומר על הפסנתר מפני מזיקים.
שנייה - בזמן הניקוי זוכה הפסנתר שלכם על כל חלקיו הקבועים והנעים לתשומת לב יתרה ממכוון הפסנתרים ואם מתחילה להתפתח תקלה ניתן לטפל בה בזמן ולחסוך עלויות גבוהות יותר בעתיד.


לכיוון ותחזוקת הפסנתר שלכם ברמה הגבוהה ביותר התקשרו לנמרוד

054-7990406

תחזוקת הפסנתר
תחזוקת הפסנתר