האם כל אחד יכול להיות מכוון פסנתרים בעזרת טיונר(מכשיר/אפליקצית כיוון)?

מומלץ להקדים ולקרוא את המאמר "כיוון פסנתרים - טיונר או אוזן?".

נראה כי היום כל אחד יכול להוריד אפליקציה חינמית לכיוון פסנתרים ולכוון לעצמו ולאחרים את הפסנתר

אך לא כך הדבר והנה ההסבר לכך:

בכיוון פסנתר אנחנו רוצים להגיע לשני יעדים:

1. גובה צלילים מדויק על מנת שהפסנתר ישמע הרמוני ביחס לעצמו ומכוון לגובה האבסולוטי.

2. הפסנתר יחזיק את הכיוון כמה שיותר זמן.

טיונר/אפליקציה כאמור לא יראו לנו את גובה הצלילים המדויק עבור פסנתר ספציפי אלא ממוצע כלשהו ולכן הפסנתר בכל מקרה יצא מכוון בקירוב.

עכשיו נניח שבכל זאת הטיונר מראה לנו בדיוק מוחלט את התדרים עבור כל צלילי הפסנתר. במצב שכזה כל שנשאר לעשות הוא למתוח/לרפות את המיתרים על ידי סיבוב בורגי הכיוון על מנת להגיע לתוצאה של פסנתר מכוון.

בורגי הכיוון (tuning pins) נעוצים בעץ ועליהם מלופפים המיתרים. מה שמחזיק אותם במקומם הוא החיכוך בעץ בו הם נעוצים. המיתרים "רוצים" לפתוח ולשחרר את בורגי הכיוון וכשזה קורה הפסנתר יוצא מכיוון. הלחץ שכלל המיתרים מפעילים על גוף הפסנתר והיציקה מגיע ל 20 טון!!!

פה חשוב להבין שנדרשים מיומנות גבוהה וניסיון של מאות כיווני פסנתר וכמה שנות עבודה כמכוון פסנתרים על מנת להצליח להגיע במדויק לגובה הצליל שהטיונר מראה וחשוב באותה המידה - לדעת טכנית "להשאיר" כל מיתר ומיתר (בין 220 ל 240 מיתרים בפסנתר) במצב יציב. רק כך הפסנתר יחזיק כיוון למשך הזמן הרב ביותר.

לסיכום: אפליקציית כיוון יכולה לשמש ככלי עזר בכיוון פסנתרים (על זאת במאמר "כיוון פסנתרים - טיונר או אוזן?") אך היות וטכניקת הכיוון נשארה כשהייתה במאות השנים האחרונות ונכון להיום אין לה תחליף ממוחשב/רובוטי, כדאי שאת הפסנתר שלכם יפגוש זוג ידיים טובות של מכוון פסנתרים מיומן בעל ניסיון רב.

במשך כעשור עבדתי בבית מלאכה לשיפוץ ותיקון פסנתרים ורכשתי מיומנויות רבות בתחום כך שהנני מכוון פסנתרים וטכנאי פסנתרים. הערך המוסף הוא שכשאני מגיע לכוון ולנקות את הפסנתר שלכם הוא זוכה לעין מקצועית בוחנת היכולה לאתר תקלות עתידיות ולפתור אותן עוד לפני שהן מתפתחות למצב של הפרעה בנגינה.

לכיוון ותחזוקת הפסנתר שלכם ברמה הגבוהה ביותר התקשרו לנמרוד

054-7990406