מכוון פסנתרים מקצועי מה הוא עושה?

מהו כיוון פסנתרים?


כיוון פסנתרים הוא תהליך בו מכוון הפסנתרים מותח או מרפה את מיתרי הפסנתר על מנת לקבוע את גובה צלילם לגובה הנכון. 

תהליך זה נעשה באופן מסורתי בעזרת האוזן ובמקרים מסוימים ניתן ואף רצוי להיעזר בטיונר (מכשיר כיוון - קיים כמכשיר בפני עצמו וכאפליקציה בטלפונים החכמים). 

לשם כך דרוש מכוון פסנתרים מקצועי אשר התמחה במיומנות זו ורכש ידע וניסיון רבים. 

אז מהו גובה הצליל הנכון ואיך קובעים זאת, והאם כל הפסנתרים מכוונים בדיוק לאותם תדרים? 

אז זהו שלא, למעט צליל אחד. את ה"לה" שמימין ל"דו" האמצעי בפסנתר מכוונים לתדר 440hz לפי מקור אבסולוטי כמו קולן (לפעמים 442hz תלוי בנסיבות ובבקשת המנגן) ואת שאר הצלילים באוקטבה שתחתיו מכוונים ע"י הקשבה לסדרת מרווחים בתחומי האוקטבה (קווינטות וקווארטות) כשהכיוון עצמו נעשה אך ורק ע"י הקשבה ל"תנודות" שבין שני צלילים המנוגנים בעת ובעונה אחת. תהליך זה יוצר את הטמפרמנט הייחודי לפסנתר הנגזר מסוג הפסנתר, גילו, מיקומו, גודלו והחומרים מהם הוא עשוי.

למעשה, כיוון פסנתר טומן בחובו פרדוקס. כדי שהפסנתר יהיה מאוזן חייבת להתקיים סטייה במרווחים בין הצלילים (מה שנקרא זיוף).

התפקיד של מכוון הפסנתרים הוא ליצור חלוקה שווה - אחידות - של ה"זיוף" לאורך האוקטבה האמצעית בפסנתר ואח"כ לפי אוקטבה זו לכוון את שאר מיתרי הפסנתר.

חשוב לציין שהטיונרים (מכשיר/אפליקציה לכיוון פסנתר) "יודעים" ליצור טמפרמנט ממוצע ולא את זה המתאים לפסנתר ספציפי - פה באה לידי ביטוי מיומנותו של מכוון פסנתרים מקצועי אשר יוצר טמפרמנט יחודי זה ע"פ שמיעה בלבד! פסנתר אשר יכוון ע"פ טיונר בלבד יהיה מכוון בקירוב.

זהו למעשה הכיוון המושווה/equal temperament.

עוד על טמפרמנט והכיוון המושווה ניתן לקרוא במאמר "טמפרמנט והכיוון המושווה"לכיוון פסנתרים בשיטה המסורתית התקשרו לנמרוד 054-7990406מכוון פסנתרים מקצועי
מכוון פסנתרים מקצועי